طراحی و راه اندازی اتاق سرور

اتاق سرور از جهات مختلفی به عنوان مهم ترین بخش شبکه به حساب می‌آید که نگهداری و پشتیبانی از آن بسیار حائز اهمیت می‌باشد. اتاق سرور در واقع مرکز کنترل و مدیریت شبکه بوده و تمامی تجهیزات سخت افزاری شبکه اعم از سرور، دستگاه های ذخیره‌ساز، روتر، سوئیچ، فایروال و … در این محل قرار می‌‎گیرند.
طراحی و راه‌اندازی اتاق سرور جزو یکی از اصلی ترین و مهم ترین خدمات شرکت ایزی نت می باشد. طراحی اتاق سرور دارای استانداردها و نکات بسیار زیادی است که باید مورد بررسی دقیق قرار بگیرند و عدم رعایت این استانداردها باعث ایجاد هزینه های اضافی برای سازمان ها می گردد.

به طور کلی، یک اتاق سرور ممکن است شامل صدها سرور باشد.سرورهایی که اغلب توانایی بروزرسانی سخت‌افزار و نرم‌افزار بدون راه‌اندازی مجدد، قابلیت پشتیبان‌گیری پیشرفته مکرر، امنیت بالا برای حفاظت از منابع، داده‌ها و حافظه و مدیریت آسان و همچنین ویژگی‌ها و قابلیت‌های خاصی دارند.
ایزی نت با توجه به تجربه های به دست آمده در پروژه‌های مختلف و تسلط بر طراحی و راه اندازی اتاق سرور با استاندارد TIA-942 و اجرای آن طی سالیان گذشته، آمادگی ارائه خدمات استاندارد سازی اتاق سرور با تجهیزات اتاق سرور با کیفیت و مدرن را دارا می‌باشد.

برخی از فعالیت های ایزی نت در زمینه راه اندازی اتاق سرور:

 • مشاوره و بازدید رایگان، ارائه پروپزال و شرح عملیات
 • عایق‌بندی و ایزوله‌سازی دما و صدا در اتاق سرور
 • طراحی سقف و کف کاذب آنتی استاتیک مخصوص اتاق سرور
 • طراحی کابل‌کشی استاندارد دیتا (Fiber Optic , CAT 6 , CAT 6a) و صدا در اتاق سرور
 • طراحی ساختار رک و چیدمان در دیتاسنتر
 • بهینه‌سازی و ارتقا دیتاسنتر
 • سیستم سرمایشی و تهویه مطبوع اتاق سرور
 • سیستم اعلام و اطفاء حریق در اتاق سرور
 • سیستم تخلیه اضطراری گاز از اتاق سرور
 • سیستم‌های برق اضطراری اتاق سرور
 • سیستم‌های امنیتی کنترل ورود و خروج و دسترسی به اتاق سرور
 • سیستم‌های مانیتورینگ اتاق سرور و تجهیزات داخلی آن
 • نصب انواع سنسورهای تشخیصی و امنیتی در اتاق سرور
 • نصب دوربین مداربسته در دیتاسنتر
 • اجرای سقف و دیوارهای کاذب نسوز در اتاق سرور
 • اجرای کف کاذب در اتاق سرور

طراحی اتاق سرور استاندارد

۱ – تعیین فضای کافی برای اتاق سرور

اولین گام برای راه‌اندازی یک اتاق سرور مناسب و استاندارد تعیین فضای آن می‌باشد. یعنی قبل از این‌که در رابطه با تعداد رک‌ها، نوع دیوایس‌ها و .. صحبت شود باید یک فضای کافی برای سرورها، کابل‌ها و سایر تجهیزات وجود داشته باشد.

۲ – استفاده از خنک کننده‌ها

یک اتاق سرور استاندارد باید خنک و خشک بماند تا تجهیزاتش بیش از حد گرم نشوند. همیشه از یک دماسنج در اتاق سرور استفاده کنید تا درجه حرارت متوسط باشد و رطوبت اتاق زیاد نشود.

۳ – تعیین فضای مناسب برای کابل‌ها

داشتن یک ایده و نقشه برای بستر کابل کشی شبکه و برق یکی از ملزومات هر اتاق سروری است که باید آن را جزو اولویت های خود قرار دهیم. یک فضا برای انتقال کابل‌های برق از تابلو برق مرکزی در نظر بگیرید. استفاده از سقف و کف کاذب برای مدیریت بهتر کابل‌ها می‌تواند کارآمد باشد.

۴ – تعیین پروسه امنیتی اتاق سرور

ورود به اتاق سرور فقط باید توسط افراد مجاز صورت بگیرد که برای انجام کاری به آن‌جا می‌روند. سعی کنید از سیستم‌های احراز هویت قوی همچون تشخیص چهره و اثر انگشت جهت ورود به داخل اتاق سرور استفاده نمایید.

۵ – نظارت کامل بر اتاق سرور

اتاق سرور باید به صورت شبانه روزی و ۲۴ ساعته تحت کنترل باشد. کلیه فعالیت های انجام شده بر روی سرور و تجهیزات موجود در شبکه به صورت مستمر مورد بررسی و آنالیز قرار بگیرد. استفاده از نرم‌افزارهای ارسال گزارش به ایمیل و تلفن همراه جزو اصلی ترین نکاتی است که باید آن را رعایت کنیم.

تجهیزات مورد نیاز جهت استاندار سازی اتاق سرور

۱ـ کف کاذب:

وجود کف کاذب در مراکز داده استاندارد یک امر ضروری می باشد به طوری که آن علاوه بر زیبایی موجب مدیریت بهتر کابل ها، برق رسانی و امنیت پرسنل خواهد شد.

۲ـ سقف کاذب:

امروزه به دلیل وجود سیستم اطفاء حریق ، سیستم روشنایی ، دوربین های مداربسته و انواع کابل ، سقف کاذب به یک ضرورت تبدیل شده است که در ارتفاع ۱۵ سانتی متر از سقف اصلی قرار می گیرد. لازم به ذکر است سقف کاذب باید عایق صدا ، مقاوم در برابر حرارت و رطوبت و دارای رنگ روشن باشد.

۳ـ دیوار کاذب:

اتاق سرور و دیتاسنتر جهت نگهداری اطلاعات مهم هر سازمان دولتی و خصوصی به شمار می رود. به همین دلیل انتخاب محیطی کاملا امن و به دور از هرگونه گزند و آسیبی جزو اصول اولیه می باشد. از این رو داشتن دیوار کاذب از اهمیت ویژه ای برخوردار است. داشتن دیوار کاذب جهت عبور کابل های شبکه و برق بسیار مناسب می باشد.

۴ـ نصب تجهیزات امنیتی:

امنیت مراکز داده از اهمیت بالایی برخوردار است به طوری که هر گونه اختلال امنیتی در روند کار شرکت مشکل ایجاد کرده و ممکن است دوام آن را تحت تأثیر قرار دهد. به همین دلیل نصب دوربین مداربسته ، سیستم های کنترل تردد و دسترسی , درب ضد حریق از تجهیزات ضروری می باشد. همچنین از ورود افراد غیر مجاز به داخل مراکز داده و اتاق سرور خودداری شود.

۵ـ سیستم اعلام و اطفاء حریق:

از آن جا که یک اتاق سرور استاندارد دارای تجهیزات الکترونیکی فراوانی است که به صورت شبانه روزی در حال فعالیت هستند و امکان دارد که اتصال الکترونیکی صورت بگیرد، به همین دلیل داشتن سیستم اعلام و اطفا حریق می تواند از وقوع خطرات احتمالی و خسارات شدید جلوگیری کند.

۶ـ کولینگ اتاق سرور :

وجود سرورها و تجهیزات سخت افزاری فراوان در اتاق سرور گرمای فراوانی را تولید می کند و این گرما با متناسب با تعداد رک های قرار گرفته در اتاق سرور افزایش می یابد. لذا داشتن کولینگ مناسب جهت جلوگیری از گرمای تولید شده الزامی است.

مشاوره رایگان

شرکت ایزی نت خدمات طراحی و مشاوره را جهت پشتیبانی و آموزش، نصب و راه اندازی شبکه، راه اندازی سیستم کنفرانس، راه اندازی دیتاسنتر و اتاق سرور و تمامی خدمات حوزه پسیو و اکتیو شبکه را به  مشتریان خود عرضه می کند.