طراحی و راه اندازی دیتاسنتر

یکی از مهم ترین و حیاتی ترین بخش های یک سازمان دیتاسنتر آن به شمار می رود. در واقع دیتاسنتر مجموعه ای است متشکل از سرورها، دستگاه های ذخیره ساز، سوئیچ، روتر و فایروال های شبکه. همچنین کابل‌ها و رک‌های فیزیکی که از آن‌ها برای مدیریت و اتصال تجهیزات استفاده می‌شود را می‌توان نام برد. از اهداف مهم ساخت و طراحی دیتاسنتر می‌توان به نگهداری و پشتیبانی سرویس های شبکه از قبیل سرویس اینترنت و اینترانت اشاره کرد. یک دیتاسنتر استاندارد باید دارای زیرساخت کافی مانند توزیع برق و سیستم‌های فرعی برق مکمل از جمله سوئیچینگ الکتریکی، برق اضطراری، تهویه و سیستم‌های خنک کننده مراکز داده باشد. تمام موارد خواسته شده به یک امکانات فیزیکی با امنیت فیزیکی نیاز دارد تا مجموعه این زیرساخت‎ها و تجهیزات را در خود جای دهد.

ایزی نت جهت پیاده‌سازی مراکز داده اقداماتی را صورت می‌دهد که همگی با بالاترین کیفیت انجام می‌شود. از جمله این اقدامات می‌توان به طراحی اولیه پلتفرم و تهیه نقشه‌های فنی، همچنین طراحی نقشه قرارگیری بخش‌های سخت‌افزاری ازجمله کامپیوترها، سرورها، استوریج ها، تجهیزات برقی و UPS و ژنراتور اشاره کرد. همچنین با آماده‌سازی مستندات و برآورد هزینه‌های دقیق نسبت به سفارش و خرید و حمل آن‌ها اقدام و سپس از مدیریت نیروها و تجهیزات و نحوه انجام کارها نسبت به راه‌اندازی و شروع کار اقدام می‌کنند.

خدمات قابل ارائه راه اندازی دیتاسنتر

  • طراحی نقشه دیتاسنتر

  • طراحی سیستم کولینگ دیتاسنتر

  • طراحی سیستم های ثبت و کنترل تردد

  • طراحی نقشه کابل های شبکه و برق دیتاسنتر

  • طراحی و اجرای سقف و کف‌کاذب

  • طراحی و اجرای اعلام و اطفاء حریق

  • طراحی و اجرای ایمن سازی دیتاسنتر

  • طراحی و اجرای شیلد اتاق سرور و دیتاسنتر

  • سیستم کنترل محیطی با اعلام چند منظوره

خدمات ایزی نت در زمینه طراحی و اجرای دیتاسنتر

برق دیتاسنتر

البته یکی از مهم ترین و حیاتی ترین بخش‌ها در هنگام طراحی دیتاسنتر بخش تامین برق است؛ جریان برقی که باید بی‌وقفه و دائم برقرار باشد تا مشکل ایجاد نگردد. برای تامین برق مورد نیاز سرورها و جلوگیری از خاموش ناگهانی مرکز داده باید از سیستم‌های پشتیبان برق و یا برق اضطراری از جمله UPS استفاده کرد تا در مواقع ضروری قطع برق، جریان جایگزین گردد و مشکلی ایجاد نشود.

رک در دیتاسنتر

داخل هر دیتاسنتر شامل تعداد زیادی رک می باشد که وظیفه آن‌ها این است که سرورهای قرار گرفته در آن به صورت ثابت جایگذاری شوند. رک ها معمولا در اندازه‌های متفاوتی ساخته می‌شوند که هر کدام با توجه به سایز و میزان فضا خود، تعدادی سرور و ملحقات مربوطه را در خود جای داده اند.

PDU در دیتاسنتر

از جمله تجهیزاتی که در داخل رک قرار گرفته می‌شود تجهیزات مربوط به ساماندهی جریان برق سرورها می‌باشد که از آن با نام PDU یا Power Distribution Unit پاورماژول یاد می‌شود. پی دی یو دستگاهی است که جهت مدیریت توزیع برق از آن استفاده می شود.این دستگاه دارای یک ورودی برق می‌باشد که هر ورودی قابلیت اتصال برق ۲۲۰ واتی ۵۰Hz را دارا می باشد.

امنیت دیتاسنتر

بخش امنیت در دیتاسنتر و پایداری آن جزو جدایی ناپذیر طراحی یک مرکز داده ایمن می باشد. این امنیت زیر سایه وجود تجهیزاتی است که شامل قرار گیری سیستم اعلام و اطفاء حریق و استفاده از سیستم های نظارت تصویر در سایت می باشد. طراحی یک دیتاسنتر با در نظر گرفتن استانداردهای جهانی و رعایت موارد مختلف طراحی، یکی از سابقه دارترین بخش‌های شرکت TEKDATA می باشد.

مشاوره رایگان

شرکت ایزی نت خدمات طراحی و مشاوره را جهت پشتیبانی و آموزش، نصب و راه اندازی شبکه، راه اندازی سیستم کنفرانس، راه اندازی دیتاسنتر و اتاق سرور و تمامی خدمات حوزه پسیو و اکتیو شبکه را به  مشتریان خود عرضه می کند.